Vyhľadávanie


Všetko z NEWS 3

28.11.2009 09:02

 

Basketbalový víkend

15.3.2009

 

BK UMB 08 Banská Bystrica 95 – BK UMB 08 Banská Bystrica 97

 

40:9,  Pipa, Terka 4, Dena 1

48:12, Luci 4, Dena 3, Jaja, Natália 2, Terka 1

 

BK UMB 08 Banská Bystrica 98A – BK UMB 08 Banská Bystrica 97

 

55:6, Luci 14, Peťa 10, Domča 7, Linda 4, Dida, Dena, Dominika S., Jaja, Natália, Terka po 2

64:9, Peťa 10, Terka 10, Lucka 8, Soňa 6, Dida, Dominika S., Domča, Luci po 4, Linda, Natália, Dena, Jaja, Mirka a Barborka po 2

Ospravedlňujem sa novej hráčke Diane, ktorá dala tiež 2 BODY

 

V sobotu sme opäť urobili krok vpred. Trénerom sa podarilo zložiť päťky tak, že si dievčatá navzájom nezavadzali, dopĺňali sa a výsledkom bol úplne iný priebeh zápasov ako naposledy. K úplnej dokonalosti chýbali už len choré Miška, Tina a Maťka. Výsledok dobrého postavenia pätiek bol celkom pekný výkon, ktorý bol na míle vzdialený od predchádzajúcich debaklov od tohoto družstva. Celkovo sa nám hra darí a bolo by zaujímavé porovnať sily so súperom našej kategórie. V nedeľu nám súper dovolil plniť „zvláštne“ úlohy ako napr. hru bez driblingu, alebo hra na skórovanie určenou hráčkou.

Majstrovtvá Slovenska stále nemajú organizátora a musíme zvážiť, či sa nepodujmeme k príprave my. Pre nás dobrou alternatívou môže byť aj Zvolen. Stará Turá nemá záujem, Nitra organizuje 98 (postúpil rovnaký tím) a teda ostávajú len Košice, kde majú tieto podujatia svojskú atmosféru. Aby sme turnaj mohli zorganizovať doma, museli by sme zabezpečiť aspoň 10 – 15 000 SKK sponzorsky. Ak má niekto túto možnosť, môžeme sa do toho pustiť.

 

Hráme v sobotu aj v nedeľu

13.3.2009

 

V sobotu hráme proti našim 95-kám a v nedeľu proti 98A. Zo „zákulisia“ som sa dozvedel, že sa dievčatá nebudú deliť na dva tímy ako zvyčajne, ale budú hrať po prvý krát všetky spolu.

 

Program na prázdniny

KLIK (dobrovoľný) KLIK

 

Pekná basketbalová sobota

28.2.2009

 

BK UMB 08 Banská Bystrica 97 – ŠBK Zvolen 97

 

39:06, Luci 12, Linda 6, Miška, Terka a Peťa po 4, Terka 3, Soňa, Kika a Pipa po 2 

23:13, Luci 6, Miška 4, Dida 3, Terka, Soňa, Maťa, Domča a Linda po 2 

 

V sobotu som bol svedkom dvoch vynikajúcich športových výkonov. Najprv „menšieho“ v podaní Lucie a potom „väčšieho“, ktorý predviedol američan Doan Merritt v drese ŠKP. Luciu musím pochváliť za to, že opať po dlhšom čase hrala so záujmom o hru, s nasadením a najmä bolo vidno že ju hra baví. To ostatné, koše, krásne prihrávky prídu už samé, ako bonus, resp. vyvrcholenie dobrej práce v obrane a v útoku. Celá prvá päťka hrala naozaj excelentne, najmä v prvej štvrtine prvého zápasu to bol náš „najkrajší“ výkon v tejto sezóne. Škoda nepremenených pokusov spod koša, ktorých bolo neúrekom. Môžeme to však pripísať strateným tréningom počas maródky. Veľmi dobré, isté výkony podali Terka, Miška, Linda a Domča. Soňa a Dida vystriedali svetlé momenty s máličko horšími a Tinu by som zhodnotil známkou „vynikajúco – „. Vynikajúco za doskoky, pozície v ktorých bola a mínus za nepremenené šance. Verím však, že nielen Tina ale aj ostatné hráčky na tomto nedostatku popracujú. Záverom chcem ešte pochváliť Maťku Okáľovú. Napriek krátkemu obdobiu, kedy sa venuje basketbalu, ukazuje na ihrisku presne to, ako má každá hráčka ku hre pristupovať. Pozná svoje silnejšie stránky, slabšie, v správnom momente vie loptu prihrať skúsenejšej spoluhráčke, vie kedy si môže dovoliť vystreliť a robí minimum chýb. Nechce mať každú loptu, vie že momentálne ju skúsenejšie hráčky zúžitkujú lepšie, no dobrým tréningom sa neustále zlepšuje a onedlho bude ona tou, ktorá bude udávať trend vo svojej päťke. Prečo táto úvaha? V každom tíme sú hráči momentálne lepší a slabší. Pozície sa však neustále menia a zo slabších hráčov sa stávajú lepší a naopak. Každý si však musí na svoju „chvíľu“ počkať a nie je nič horšie ako keď hráč nepozná svoje momentálne možnosti a nadmernou aktivitou „marí“ hru celej päťky. Verím, že naši tréneri poznajú schopnosti hráčok a každá dostane na ihrisku toľko príležitostí koľko jej podľa momentálnej výkonnosti prináleží.

 

Opäť náročný zápas s 95-kami

21.2.2009

BK UMB 08 Banská Bystrica 97 – MBK Ružomberok 95

 

11:52, Dida a Terka 4, Lucia 2, Domča 1 

4:56, Dida a Maťka po 2

 

Ani to nejdem komentovať. Pri takomto počte zranených a chorých hráčok, absolútne neprijateľnom negatívnom prístupe Lucie k hre, sa ani neodvážim hodnotiť. Možno pozitívom boli tie dva či tri rýchle protiútoky, čo je však príliš málo. Výpočet chýbajúcich: Jaja, Dena, Tina, Linda, Lucka, Natália, Dominika S..

Potešiteľné je, že z extrémne ťažkých zápasov nám zostali už len naše 95-ky. To by sme mohli elegantne a bez ujmy odohrať cez týždeň spôsobom 4 x 6 min. hrubého času, to je ale na tréneroch. Z dôležitých zápasov nás čaká Ružomberok 96 a ak beriem do úvahy aj zápasy o prestíž tak dva krát Zvolen 97.

 

Najbližší program mimo súťaží

17.2.2009

Termín Majstrovstiev Slovenska sa blíži. Bude sa hrať na zatiaľ neznámom mieste v termíne 24.- 26. apríla.2009. Naša ambícia zúčastniť sa aj o rok staršieho finále sa po „zázračnom znovuzrodení“ Ružomberčaniek 96 s najväčšou pravdepodobnosťou nenaplní. Zvažujeme možnosť usporiadať MSR, no závisí to od viacerých okolností, najmä od spôsobu dotácie z kraja, alebo priamo od SBA a najmä od celkového objemu financií, ktoré by sme mali k dispozícii. Chceme sa držať základného predsavzatia, ktoré sme si dali už pri organizovaní MJJ, tj. „Najvyššia možná športová úroveň pri dodržaní čo najvyššej efektivity“. Na podanie prihlášky je ešte čas, takže zvážime a uvidíme. Poďme k turnajom, ktoré máme naplánované. 27. – 29. marca sa zúčastníme veľmi seriózneho podujatia v Ružomberku, kde budú dve moskovské družstvá, Poľky, Ružomberok 96 a my. Ďakujeme týmto za pozvanie. Organizačne predpokladáme dopravu denne autami s tým, že si zaplatíme v Rbk obed. Potom uvažujeme s jedným - dvomi zápasmi počas Veľkej noci proti súperom rovnakej kategórie, nakoľko „výklepov“ od starších už máme plné zuby. Do MSR potom ostanú rovné dva týždne, kde sa musíme postarať najmä o zdravie a pohodu dievčat.

 

Vytvoril som nové sekcie BBALL SHOP a najmä 2%. Kuknite ....

 

Po čase opäť dobrý zápas

14.2.2009

 

ŠBK Zvolen 95 – BK UMB 08 Banská Bystrica 97

 

66:27, Luci 7, Dena a Terka 4, Miška 3, Linda, Soňa, Domča, Tina po 2, Jaja 1

62:45, Luci 18, Linda 6, Domča a Tina po 4, Miška, Soňa, Terka, Jaja, Dida, Peťa po 2

 

 

My sme, na rozdiel od súpera, najmä v druhom zápase predviedli vynikajúci výkon. Dievčatá prestali strácať lopty zlými dlhými prihrávkami, upustili od mechanickej hry a prejavili obrovský kus kreativity v protiútoku, no najmä v postupnom útoku, kde súper vyslovene len stál. Vlastne bol to súper, ktorý donútil svojou statiskou obranou dievčatá k pohybu. Musím pochváliť Mišku Debnárovú, ktorá podľa mňa urobila v poslednom období veľký pokrok. Vďaka tréningovému objemu je na tom dobre kondične. Získala prehľad v hre, prestáva odhadzovať lopty a robiť podobné zbytočné chyby.  Je užitočná svojim obranným doskokom a najmä vie zúžitkovať Luciine prihrávky pod kôš v útoku. V obrane zamakala Natália, rovnako Linda pridala k dobrej obrannej práci aj niekoľko veľmi pekných útočných akcií. Terka hrá s absolútnym prehľadom, len škoda jej častých chorôb, mohla byť ešte ďalej. Vynikajúco hrala aj Jaja, no možno mohla niektoré nájazdy namiesto streľbou zakončiť prihrávkou na voľnú spoluhráčku. Tina, Peťa a Dida podali štandardné výkony u Tiny trochu vylepšené streľbou a u Peti dobrým prehľadom v hre. Dominika Lakotová zahrala opäť dobre v útoku a navyše prekvapila niekoľkými prihrávkami na voľné spoluhráčky. V hľadisku som začul komentár: „Ako keby začala vidieť.“ a asi je to tak. Sonička si vynikajúco plnila obranné povinnosti a odvážila sa aj k streľbe, najmä zo stredu šestky. Lucka S. výborne v útoku, ale znovu len v druhom zápase. LUCIA, keď nebudeš brániť, zakážem ti ... .

 

Dene prajeme skoré uzdravenie a veľa pekných chvíľ so sadrou na nose, ktorý jej súper počas prvého zápasu zlomil. Dena, drž sa!

 

Odkaz do Afganistanu: Linda je treťou najlepšou strelkyňou tímu a stále zbiera ďalšie a ďalšie body ( pozri tabuľku v „Súťaž“. úplne vpravo som urobil poradie strelkýň. Posledné zápasy tam ešte nie sú načítané.

 

Doma sme hrali s Ružomberkom 98

8.2.2009

 

UMB 08 Ban.Bystrica 97 – MBK Ružomberok 98

48:6, Peťa 10, Tina a Terka po 8, Dida, Naťka a Dominika S. po 6, Sima 4

45:11, Tina 10, Terka 8, Naťka a Dominika S. po 6, Barborka 5, Sima a Peťa po 4, Dida 2

 

Zamyslenie

 

Keby sa hrala osobitná súťaž 98, kde sú 4 družstvá, spojená 96 a 97 ( logicky, keďže sa hrá na veľké koše s malou loptou ) a 95 sa pridali k 94 ako sme to navrhovali, mohli sa ušetriť peniaze na nezmyselné zápasy proti 98 a 95. Dúfam, že na budúci rok to bude podstatne lepšie no musíme sa začať správať trochu priebojnejšie, nie sa každému prispôsobovať.

 

Minule v Ružomberku a včera doma s Handlovou

1.2.2009

 

Dnes sme hostili na Obchodnej akadémii Handlovčanky. Zápasy sa odohrali v kľudnom tempe a vyskúšali sme si opäť rýchly protiútok, ktorý nacvičujeme. Náš herný prejav vyzeral v niektorých momentoch celkom vyspelo. Dievčatá o sebe vedeli a niektoré prihrávky ( najmä od Lucie ) mali oči. V prvom zápase sme sa nevedeli naštartovať, no potom už to bol celkom dobrý kolektívny výkon. V druhom zápase sme sa prebudili, začali sme brániť a súpera sme nepustili prakticky k ničomu Pochváliť musím Luciu, ale len za druhý zápas (v prvom to bolo opäť „bez chuti a zápachu“). Bojovný výkon podali Natália a Linda. Najmä Linda bola vždy vpredu na konci protiútoku a ozaj sa „nabehala“. Opäť, po čase, hrala Pipa a celkom sa jej darilo, bola lídrom svojej puťky. Nehrali Dena, Terka a Tina. Celkovo sa náš herný prejav neustále zlepšuje a keď zrýchlime a hlavne pritvrdíme, budeme pripravení na boj o slovenskú špičku. Majstrovstvá SR sa blížia a aj keď momentálne nás výsledok nezaujíma, prečo nezabojovať, keď nám to takto pekne ide.

 

UMB 08 Banská Bystrica 97 – ŠBK Handlová 96

 

48 : 27, Domča 10, Luci 7, Miška, Pipa 6, Dida 4, Jaja, Dominika S. 3, Linda, Golča, Maťa a Natália po 2, Peťa 1

68 : 16, Luci 26, Domča 13, Miška, Golča, Maťa, Dida 4, Jaja 3, Pipa, Linda, Natália, Soňa, Dominika S. 2

 

Minulý týždeň sme hrali v Ružomberku proti našim rovesníčkam. Vyhrali sme s prehľadom, no keďže som nebol na mieste, podrobnejšie info nemám.

 

MBK Ružomberok 97 – UMB 08 Banská Bystrica 97

 

13 : 38, Domča 8, Dida 7, Linda, Soňa a Tina 5, Dena, Peťa, Mirka a Paťka 2

17 : 49, Domča 12, Linda a Tina 8, Dominika S. 6, Soňa 4, Dida 3, Dena, Mirka, Kika a Paťa po 2

 

SÚSTREDENIE

25.1.2009

Na stránke mladších mini som našiel oznam o sústredení a spomenul som si, že vlastne ideme spoločne. Teda niekoľko informácií o plánovanom sústredení a veríme, že si zariadite všetky povinnosti tak aby sa dievčatá mohli zúčastniť. Dúfam, že pôjde o vydarenejšie podujatie ako vlani. Myslím po zdravotnej stránke.

 

Termín: 21. – 25. augusta 2009, Miesto konania: Liptovská Osada

Bližšie info:

 

SÚSTREDENIE09

 

Začala fungovať aj stránka Tímu98B

25.1.2009

Ako ste si všimli, na stránke je odkaz na naše 98. Sú to dievčatá z bývalej prípravky na ZŠ Ďumbierska a tak máme k tomuto družstvu „vrúcnejší“ vzťah ako k iným tímom. Dievčatá trénovala od malička Katka a aj terajšia trénerka Zuzka Borguľová spolupracuje s našim trénerom Milom. Nazrite teda občas k nim, čo sa u nich deje a rovnako verím, že aj naše mladšie kamošky kuknú k nám.

 

Dohrávalo sa domáce DERBY

25.1.2009

 

BK UMB 08 Banská Bystrica 97 – BK UMB 08 Banská Bystrica 96

 

23 : 68, Luci, Dena a Mirka 4, Linda 3, Golča, Tina a Domča 2, Terka 1

 

23 : 46, Luci a Dena 8, Soňa, Golča a Domča 2, Dida 1

 

Stihol som len druhý zápas a dievčatá ma prekvapili výbornou hrou, keď po prvej štvrťke bolo 12 : 11. V polčase sme ešte udržali priaznivé skóre, no po prestávke sa obraz hry výrazne zmenil. V tejto súťaži v druhom polčase nie je nutné hrať na päťky, ale môžu nastúpiť najlepší hráči, ktorých má tréner k dispozícii. Tak sa aj stalo. Súper trošku zlepšil obranu a my sme mu štyri krát po sebe, po rovnakej kombinácii, odovzdali loptu na polovici a bolo po našej nádeji na dobrý vysledok. Celkovo je treba povedať, že sme hrali veľmi dobre, s nasadením, využívajúc časti nacvičovaného rýchleho protiútoku, v niektorých prípadoch sme zahrali aj celý protiútok vrátane skórovania. Škoda len, že dievčatá to vzali ako jedinú hernú variantu a súper to čoskoro odhalil. Nevadí, nemôžeme byť až takí nároční a musíme počkať, kým si dievčatá postupne osvoja viacero variant herných systémov a budú vedome využívať účelovo každý z nich.

 

Malý turnaj v Bratislave

20.1.2009

 

ŠBK Lúky Bratislava 96 – BK UMB 08 Banská Bystrica 97

 

69 : 19, Luci 8, Domča 4, Terka, Golča, Tina a Pipa 1

 

 ŽKK Rovinj (CRO) – BK UMB 08 Banská Bystrica 97

 

5 : 82, Luci 26, Terka 14, Pipa 8, Linda 7, Domča, Tina, Soňa 6, Maťa 5, Natália 4

 

ALL STAR „A“: Natália, Soňa

ALL STAR „B“: Terka, Luci

 

V prvom rade ďakujeme Bratislavčanom za pozvanie a veríme, že sa nám podarí pokračovať v nadviazanej spolupráci. Takže, nastúpili sme v prvom zápase proti Lúkam 96 a prehrávali sme, myslím aj 33 : 0. Trvalo nám skoro celý polčas, kým sme sa trochu zorientovali a začali klásť aký – taký odpor. Trochu nás prekvapila aj telocvičňa, ktorá bola úzka a vlastne celá hra sa odohrávala priamočiaro v stredovej zóne ( krajné zóny v podstate neboli ). Okrem agresívnej obrany súper dokonale využíval domáce prostredie a rýchlou hrou, driblingom stredom ihriska a jednou prihrávkou sa dostával do šancí a zakončoval. Osobne sa mi nasadenie a agresivita súpera páčila, otázkou je ako by sa s takýmto nasadením vysporiadali kondične a takticky na štandardnom ihrisku. V každom prípade bol tento zápas veľmi poučným, či už z hľadiska rýchleho agresívneho herného prejavu súperiek, alebo novej situácie v atypickom priestore. Druhý zápas bol „priateľským“ stretnutím s chorvátskym družstvom, ktoré ešte len začína a dievčatá obidvoch tímov si odniesli cennú medzinárodnú skúsenosť. Tešíme sa o dva roky, keď budeme s Chorvátkami hrať vyrovnanú partiu. To isté platí o Lúkach 96 – dúfam.

 

16.1.2009

 

Zajtra 17.1.2008 odohráme dva zápasy v Bratislave. O 10,30 sa stretneme s chorvátskym tímom ŽKK Rovinj a hneď o 12,00 odohráme druhý zápas proti ŠBK Lúky Bratislava. Súper bude pravdepodobne o rok starší, ale je to pre nás výzvou a tešíme sa. Klub ŠBK Lúky je známy svojim moderným progresívnym trendom v basketbalovej príprave a najmä v starších ročníkoch patrí k absolútnej slovenskej špičke. 

 

Polovička nášho družstva bude hrať turnaj na ZŠ Okružnej, kde sa stretne s našimi 98. Ide o pokračovanie série interných klubových turnajov, ktorá začala pred časom na ZŠ Ďumbierska.

 

Inštrukcie budú známe dnes na tréningu, takže účasť je nevyhnutná.

 

Začína bežný tréning

7.1.2009

 

Dnes o 16,30 hod. v telocvični na ZŠ Okružná je prvý tréning po prázdninách a od zajtra nabiehame na bežný tréningový režim. Zodpovedne môžem konštatovať, že dievčatá, ktoré absolvovali aspoň 6 – 8 tréningov na ľade ( max. 14 t. j. ), majú za sebou perfektnú zimnú prípravu t.j výborný základ na najbližšie obdobie. Možno chvíľu potrvá, kým sa adaptujeme opäť na basket ale v každom prípade to stálo za to.

 

Ďakujeme rodine Sýkorovej a Debnárovej za zabezpečenie hokejovej výstroje.

 

Plánované zápasy vo Zvolene sa neuskutočnia, takže najbližší herný program vyzerá nasledovne. 17.1.09 štartujeme proti našim 96-kám, 24.1.09 hráme v Ružomberku proti 97, potom 31.1.09 doma s Handlovou 96, 7.2.09 znovu doma s Ružomberkom 98. 14.2.09 sa pravdepodobne rozdelíme a odohráme zápasy proti našim 98 B a vo Zvolene s 95-kami.

ms

Preorientovali sme sa na ĽAD

4.1.2009

 

Korčuliarskymi tréningami na verejných korčuľovaniach na zimnom štadióne 26., 27. a 28. decembra sme odštartovali „Sviatočnú prípravu“ na ľade. Vzápätí nám zamrzol rybník, čo sme okamžite využili a pokračujeme v dvojfázovej príprave. Obrovský ľadový priestor nám umožnil venovať sa „systematicky“ hokeju. Z hľadiska športovej prípravy je korčuľovanie vynikajúcim doplnkom k basketbalu. Ide o úplne iný druh pohybu zaťažujúci odlišné svalové partie, čím dochádza ku kompenzácii jednostrannej záťaže z basketbalového tréningu. Zlepšuje koordináciu pohybu a rovnováhu. Hokej nás učí priestorovej orientácii a rýchlosti. Najdôležitejším faktorom je však pohyb dievčat na čerstvom vzduchu a v neposlednom rade oddych od basketbalu, ktorého máme dosť počas všedných dní.

 

Korčuľujeme na Uhlisku denne od cca 10,30 do 12,30 hod. a poobede od cca 15,00 do 17,00 hod. podľa slniečka a večer pokým vidno puk. Nezabudnite však predtým zavolať KATKE, alebo LUCKE a doneste si hokejku. Fotky sú vo fotoalbume.

 

GRATULUJEME

Vítame do našej basketbalovej rodiny novú posilu Viktóriu Debnárovú, ktorá sa narodila v nedeľu 21. decembra 2008, meria 53 cm a váži necelé 3,47 kg. Prajeme jej veľa zdravia, šťastia a rodinnej pohody.

 

PRAJEME PEKNÉ VIANOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK.

 

Po Vianočnom večierku sme našli dve teplákové bundy a karty (Uno a sedmové). Prihláste sa u Katky.

 

Spustil som tzv. Knihu návštev. Dostanete sa do nej priamo z hlavnej stránky. Píšte svoje názory, kladné ale najmä negatívne. Z tých sa dá najlepšie poučiť a zlepšiť. Tešíme sa.

 

Teraz niekoľko osobných odkazov

20.12.2008

 

-          Pre Afganistan: Linda odohrala všetky zápasy, bola s 12 bodmi štvrtou najlepšou strelkyňou tímu, a rastie z nej vynikajúca hráčka. Patrí medzi najúspešnejšie a najrýchlejšie sa učiace dievčatá, a keď ešte popracuje na svojom sebavedomí, môže basketbal zo zábavy prerásť na celoživotného koníčka. Pozor, aby ju nestiahli „menej úspešné“ kamarátky.

-          Interný oznam: ďakujem Peťovi Debnárovi, ktorý sa najväčšou mierou podieľal na príprave turnaja, ako aj vianočného posedenia. Obidve akcie dopadli perfektne. Ďalšia vďaka patrí Anke Golianovej, Katke Striešovej a Jozefovi Budovičovi za pomoc, spoluprácu a zabezpečenie cien, prezentov a pod.. Rovnako ďakujem aj všetkým ostatným, ktorí pomohli.

-          Kto koľko hral a prečo: tu plne stojím na strane trénerov. V tejto sezóne, vďaka tomu, že hráme v dvoch súťažiach dostali všetky hráčky zhruba rovnaký čas na ihrisku. Podľa schopností mala každá hráčka možnosť hrať v mladšej, alebo staršej súťaži. Sme v polovici sezóny a tréneri na 100% vedia aké možnosti každá hráčka má, proti komu môže hrať tak aby bola pre tím prínosom. Ja som videl dva zápasy a napr. do zápasu so Starou Turou by som postavil tie isté hráčky, s malými rozdielmi v zostavení pätiek. Nechcem mudrovať, ale vážme si, že každé dievča má dostatok šancí hrať. Momentálne máme cca 22 hráčok a ďalších päť 97-mičiek trénuje v mladších družstvách. Od budúcej sezóny budeme hrať po päťkách len v prvom polčase, o dva roky už budú hrať naozaj len tie najlepšie. Myslím si, že je najvyšší čas venovať sa plne tréningu a možno aj urobiť niečo navyše a nie riešiť delegáciu, či počet minút iných hráčok.

-          Predpoklady pre basketbal: nespornou výhodou basketbalistu je nadpriemerná telesná výška. Preto každý „lepší“ tréner hľadá potenciálne vysoké deti, ktoré sa snaží naučiť všeobecným športovým a špeciálnym basketbalovým zručnostiam. Ako je možné zistiť, ktoré dieťa bude rýchle, alebo má basketbalové myslenie ? S časti to vieme odhadnúť už vo veku našich dievčat a rovnako sú metódy ako odhadnúť budúcu telesnú výšku. Základnými vodítkami, ktoré nás upozorňujú na dieťa s potenciálom vyššieho vzrastu sú somatotyp, biologický vek a v neposlednom rade výška rodičov, starých rodičov, príbuzných. V športovom lekárstve sa odbor zisťujúci aj predikciu výšky nazýva Antropometria. V stručnosti je teda u dievčat vo veku našich detí ideálnym somatotypom hráčka priemerne vysoká ( cca 160 – 165 cm ), štíhlej postavy s končatinami dlhšími v pomere k trupu, s väčším chodidlom ( 39 – 41 EU ). Biologický vek by mal byť nižší ako fyzický t.j. čo najneskoršie biologické dozrievanie, ktorého vonkajším znakom u dievčat je tzv. „zaokrúhľovanie sa“. Presný údaj o biologickom veku nám môže poskytnúť napr. rontgenový snímok zápästných kostičiek, ale taký „profíci“ asi ešte nie sme aby sme využívali takéto vedecké metódy. Takže prichádzam k pointe, ktorou je, že hráčka takéhoto somatotypu, ktorá má navyše kultúru pohybu, je rýchla a dáva sem – tam koše, sa dostane častejšie do ALL STAR výberov na úkor „na prvý pohľad“ lepších hráčok. Neznamená to však, že hráčky nižšieho vzrastu nemajú šancu, ba práve naopak, oni sú nevyhnutnými spojivkami v hre, dodávajú jej rýchlosť, dynamiku, bojovnosť a najmä vtip.

 

Zisťujem, že osveta ( trocha odbornejší pohľad ) bude pravdepodobne nevyhnutnou súčasťou našej stránky. Pomáha objasniť mnoho nedorozumení a pri tom stačí tak málo. Nie že by som sa pasoval za nejakého odborníka, ale „výcuc“ z literatúry som schopný urobiť. A ak sa mýlim čakám na Vaše korekcie.

 

Michal Strieš

MEMORIAL J. JANOŠTINA

20.12.2008

 

Turnaj dopadol až nad očakávania dobre. Odohrali sme super zápasy s dramatickými koncovkami. Takto by sa malo hrať každý víkend. Ďakujeme našim hosťom, že prijali naše pozvanie a tešíme sa na turnaje, ktoré zorganizujú. Výsledky a štatistiky turnaja sú v príslušnej sekcii.

 

PS: Chybička vo výsledkoch zápasov s Ružomberkom 96 je opravená !!!

 

Dôležité organizačné informácie !!!

8.12.2008

 

Memoriál Jarolíma Janoština

 

Rozpis zápasov, termín a miesto konania nájdete na našej stránke. Ďakujeme za ochotu ubytovať dievčatá zo Starej Turej. Bude ich treba vyzdvihnúť v piatok večer po zápasoch. Sobotňajší obed sme objednali pre naše dievčatá a aj pre dievčatá zo Starej Turej v jedálni pri telocvični. Jeden obed bude stáť 80,- Sk a je potrebné ho uhradiť aj dievčaťu, ktoré máte ubytované. Starostlivosť o dievčatá bude končiť v sobotu večer o cca 16,00 hod. Pôvodne sme plánovali hrať aj v nedeľu, ale vzhľadom na „predvianočný zhon“ sme od tohoto zámeru upustili. Celý turnaj sa snažíme organizovať tak, aby efektivita vynaložených prostriedkov, úsilia a času bola čo najvyššia. Pozvali sme len kvalitné tímy, aby každý zápas bol prínosom, a my sa recipročne zúčastníme na ich turnajoch. Tým máme spolu s turnajom v Ružomberku pokrytú zápasovú prax až do konca sezóny.

Ešte výzva: Ak máte možnosť zabezpečiť prezenty pre účastníkov turnaja, občerstvenie alebo inú nefinančnú, alebo aj finančnú podporu dajte nám prosím vedieť. Vopred ďakujeme.

 

Vianočný večierok

 

Vianočný večierok sa bude konať v nedeľu 21.12.2008 v priestoroch Pizzerie OLIVO. Cena je stanovená na 200,- Sk za osobu. Za hráčku nášho družstva nie je potrebné platiť. V cene je prípitok, kapustnica, druhé jedlo a nejaké nápoje. Vítané sú domáce koláče a iné sebou prinesené dobroty.

 

Prosím, aby ste do piatku kontaktovali Petra Debnára pre upresnenie ubytovania,  úhrad obedov a večierka. Ďakujeme.

 

Hrali sme štyri zápasy

8.12.2008

 

Keďže našu stránku sledujú naši fanúškovia po celom svete a aj v Afganistane, úvodom budeme pravidelne ponúkať stručnú správu pre zahraničie:

 

Linda hrala vo všetkých štyroch zápasoch. V sobotu aj v nedeľu hrala vynikajúco a dosahuje už štandardne dobré výkony. Dnes hrali aj za školu „Mestské kolo“ a vyhrali. V základnej päťke bola Linda, Lucka, Tina, Maťa ( od Sklienku ) a jedna staršia začínajúca hráčka od Martina Krnáča. Porazili aj družstvá kde hrali o 2 – 3 roky staršie dievčatá. Vo štvrtok hrajú ďalšie kolo.

    

UMB 08 Banská Bystrica 97 - BK ZŠ Zvolen 98

 

74 : 2, Linda a Dida 12, Miška 10, Peťa a Dominika S. 8, Miška M., Mirka, Sára 6, Natália 4, Barborka 2

80 : 10, Diana 12, Miška, Natália a Linda 10, Mirka a Barborka 8, Sára, Peťa, Miška M. 6, Dominika S. 4

 

UMB 08 Banská Bystrica 97 - MBK Ružomberok 96

 

50 : 71, Luci 20, Domča 10, Jaja 7, Natália 4, Linda, Tina, Peťa, Dominika S. po 2, Dida 1

42 : 74, Jaja 8, Natália 7, Luci a Peťa 6, Linda 5, Dida 4, Miška, Domča a Tina 2

 

V sobotu hrala vynikajúco Dida a k nej sa pridali Linda s Miškou. Celkom dobre začína hrať aj Sára Pepicová. Keď zaberie v tréningu, bude čoskoro môcť hrať aj proti silnejším súperom.

Škoda, že v nedeľu Dida nenadviazala na sobotný vykon. Výbornou hrou ju zastúpili Lucia, Miška, Natália, Jaja a Tina. Svoj štandard zahrali Domča s Lindou. Musíme konštatovať, že ako tím sme hrali celkom dobre a začíname sa vidieť aj v kombináciách, ktoré trénujeme.

V žiadnom prípade nechcem „plakať“ ale mrzí ma, že nemôžeme ukázať našu plnú silu. Trápia nás zranenia. V druhom zápase sa v prvom polčase zranili Jaja a Lucia. Kým Lucia vypadla na celý zvyšok zápasu, Jaji sa podarilo na koniec zápasu vrátiť a pomôcť družstvu. Terka a Sonička sú choré a keď k tomu pripočítame dlhodobé zranenie Pipy a absenciu Lucky Golianovej a Deny tak smelo môžem povedať, že nám opäť chýbalo nejakých 30% potenciálnej sily. Musíme sa zmobilizovať a na turnaj pred Vianocami nastúpiť v kompletnej zostave. 

 

Vo Zvolene sme si celkom fajn zahrali

29.11.2008

 

BK ZŠ Zvolen 96 (97) - UMB 08 Banská Bystrica 97

 

21 : 68, Luci 17, Miška 14, Domča 9, Tina 6, Natália, Dena a Mirka 4, Golča, Dida, Sima, Maťka a Dominika S. po 2

22 : 52, Luci 18, Maťka 10, Tina 6, Golča a Mirka 4, Dena, Miška, Natália, Domča a Dominika S. po 2

 

Opäť sa potýkame so slabým úvodom zápasu a kolísaním koncentrácie počas hry. Zo „zimného spánku“ v polčase druhého zápasu sme sa náhle prebudili až v poslednej štvrťke a ukázali sme ako sa má bojovať. Na obhajobu dievčat môžem konštatovať, že sú to stále deti a akú – takú „mentálnu prípravu“ na zápas môžeme očakávať tak o dva, tri roky. Teraz môžeme, resp. musíme dievčatám pomôcť udržať „bojovú“ náladu len my, a to povzbudzovaním, pokrikmi a pochvalou za každý dobrý zákrok.

Vynikajúci výkon podali naše najnovšie hráčky Maťka Okáľová, Simonka Reptišová a Natália Jelenčíková. Po dvoj – trojmesačnom tréningu sa naplno zapojili do hry a pomáhajú nášmu tímu zlepšovať sa. Simča s prehľadom loptu doskočila, zadriblovala a dala Lucke niekoľko prihrávok do čistých šancí. Maťka sa presadila strelecky, keď Zvolenčankám „nasúkala“ 10 bodov v druhom zápase. Natália pridala k obrovskej bojovnosti niekoľko rýchlych protiútokov a dala aj niekoľko košov. Sme veľmi radi, že sa dievčatám darí a tešíme sa na ich ďalšie pokroky.

Spomedzi ostatných dievčat chválim Lucku, ktorá sa už tradične presadila v útoku hrou 1 na 1 a prihrávkami, ktorými vytvárala pozície na skórovanie pre ďalšie dievčatá. Popracovať musí na obrane, aj keď v poslednej štvrťke ukázala že sa to dá. Pekné momenty ukázali Miška, Domča a Tina. Teší nás, že ich je čoraz viac a vidno, ako sa dievčatá zlepšujú. Miška sa presadila aj strelecky a „dala“ svoje doterajšie tohtosezónne maximum.

Konečne na pár minút nastúpila Terka, ktorá je už „fit“. Stále nám chýbajú zranené Pipa a Jaja. Nehrali ani Linda, Soňa a Peťa. Je perfektné, že aj pri absencii jednej celej základnej päťky, sú ďalšie dievčatá schopné bez väčších problémov nastúpiť a hrať.

 

PS: Urobili sme si „cvične“ technické zápisy. Vyhodnotíme ich presne podľa metodiky a objektívne závery bez zábran zverejníme:

 

ŠTATISTIKA

 

Mišo s námetmi od Mila

 

Cez víkend sme hrali štyri zápasy

23.11.2008

 

UMB 08 Banská Bystrica „B“ 98 - UMB 08 Banská Bystrica 97

 

16 : 54, 21 : 56 ( Body hráčov neboli dodané )

 

UMB 08 Banská Bystrica 97 - UMB 08 Banská Bystrica 95

 

10 : 88, Luci 3, Domča, Dena a Linda po 2, Peťa 1

13 : 69, Luci 11, Mirka 2

 

Sobotňajšie zápasy sme poňali trochu hravejšou formou, tak aby si s radosťou zahrali aj naše mladšie dievčatá z Ďumbierskej. Dobre hrali Sima, Mirka a Miška, ktorá ukázala svoj potenciál a keby dala do každého zápasu všetko čo vie, dosiahla by jej výkonnosť ešte vyšší „level“. V nedeľu to však už bolo o niečom inom, keď nás riadne vytrápili naše 95-ky. Prekvapili nás zónovým presingom, s ktorým sme sa nevedeli vysporiadať. Úloha „dostať sa cez polku“ bola prevažne na Lucii, Dene, Golči a Domči s občasnou viac, či menej vydarenou výpomocou Tiny, Lindy a Mišky. Súper sa nad nami „zľutoval“ až v druhom zápase a začal brániť osobne. Potom sa nám vytvoril priestor na hru a zápas bol o máličko vyrovnanejší. Lepšie ako svoj štandard zahrala Mirka a svetlé momenty predviedla aj Dida, škoda že len v útoku. Záverom musím vyzdvihnúť Luciu, ktorá bola miestami schopná hrať vyrovnanú partiu s 95-kami Zvolena, Ružomberka a aj s našimi, no musí sa viac zamerať na obranu. Chybu vidím hlavne v myslení, lebo jej súčasný „alibistický“ prístup nezodpovedá jej schopnostiam.

 

Mišo a Katka s námetmi od Mila

 

Hrali sme v Ružomberku proti "95-kám“

15.11.2008

 

MBK Ružomberok 95 - UMB 08 Banská Bystrica 97

 

97 : 21, Luci 8, Miška 3, Tina, Pipa, Domča, Golča a Linda po 2

 

79 : 28, Luci 14, Domča 7, Dida, Maťka a Golča po 2, Sonička 1

 

Moje obavy, že budeme s o dva roky staršími súpermi dostávať stobodové nádielky sa nepotvrdzujú. Zvolenu sme boli miestami rovnocenným súperom, Ružomberku už menej, no zahrali sme niekoľko pekných akcií. Ukazuje sa, že ak sa vysporiadame s vlastnou psychikou, môžeme hrať s kýmkoľvek. V prvom zápase sme opäť začali ustráchane a bojovnejší výkon sme podali až v závere, keď sme sa snažili udržať skóre pod hranicou sto bodov. Pred druhým zápasom zrejme tréner prehovoril hráčkam „do duše“ a zabralo to, keďže stav po úvodnej časti bol 11 : 10. Obidva zápasy sa vyznačovali častými faulami súpera, najmä pri vedení lopty našou hráčkou. Profitovali sme streľbou trestných hodov, no ich úspešnosť nebola celkom dobrá. V prvom zápase 28/9 a v druhom 22/11, z toho spolu len Lucka mala 28/10. Spomedzi dievčat môžem pochváliť Lucku a Domču za celkovo dobrý výkon, Golču za doskakovanie a Denu za prehľad v hre. Chýbali nám zranené Jaja a Terka.

Musím skonštatovať, že tieto zápasy sú pre nás veľmi užitočné. Nútia nás stále hrať v plnom nasadení, na hranici fyzických možností a v plnej koncentrácii, lebo každá chybička je potrestaná súperovým košom. Ak ich teda berieme ako prípravu pre našu kategóriu, tak na sto percent platí „ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku“.

 

Mišo

 

Návrat k „DERBY“

09.11.2008

 

Práve som si na základe niekoľkých telefonických reakcií prečítal komentár Zvolenčanov k môjmu článku. Vypichli tam časť z pracovnej verzie, ktorá bola na našej stránke zhruba od 18,00 do 22,00 hod a potom som tam dal finálnu verziu, kde to samozrejme nebolo. Nevadí. Na jednej strane som rád, že náš tradičný rival reaguje, na strane druhej ma prekvapuje, že negatívne. Za tým, že súper bránil ako bránil si stojím a Zvolenčania nám to svojou reakciou o MSR patrične vrátili. Poznámku o loptách som bral skôr s humorom, ale ak sa niekoho dotkla tak sa ospravedlňujem. No podpichovanie k rivalite neodmysliteľne patrí a nikto nemôže predpokladať, že budem súpera chváliť.

 

Vzájomná rivalita je vynikajúcou motiváciou pre obidve strany. Vzájomné zápasy, ktoré často hrávame, boli prevažne osožnejšie Zvolenu. No nikdy sme nepovedali, že neprídeme, lebo by sa Zvolen mohol popri nás zlepšiť. Dnes je fajn, že môžeme hrať proti úplne inému Zvolenu ako pred rokom. A verte, že keby súper neurobil pokrok tak ho v článku ani nespomeniem. Aj túto prestrelku považujem za obojstranne užitočnú, pretože tí, čo sledujú našu stránku sa pôjdu pozrieť na zvolenskú a naopak. Beriem teda na seba zodpovednosť za tieto „žabomyšie vojny“ a zvyšnú, spornú stať o loptách z článku „DERBY“ sťahujem a verím, že zdravá vzájomná konkurencia bude naďalej hnacím motorom pre obidva tímy. Bolo by obrovskou chybou nevyužiť potenciál vzájomnej spolupráce.

 

PS pre Zvolenčanov: Sledujte nás tak podrobne aj naďalej. Teším sa na Vašu reakciu.

 

Michal Strieš, rodič a priaznivec basketbalu

 

Zdôrazňujem, že táto stránka nie je oficiálnou stránkou klubu, ale stránkou, ktorú som vytvoril a spravujem ja ako súkromná osoba, rodič jednej z hráčok a preto názory na nej zverejnené sú moje osobné názory a nemusia sa zhodovať s názormi funkcionárov, trénerov a ostatných predstaviteľov klubu.

 

„DERBY00000000000“

08.11.2008

 

V prvom zápase vo Zvolene sme predviedli ako to nemá vyzerať. Ustráchanosť, nijaká bojovnosť, bez dynamiky a chuti pobiť sa o loptu. Na šťastie, druhý zápas ukázal našu skutočnú „tvár“, keď sme začali hrať naozaj excelentne v útoku a náš, trochu dospelejší basketbal triumfoval. Podľa môjho názoru zlomovým momentom bolo poskytnutie väčšieho priestoru Maťke a Natálii, ktoré svojou rýchlosťou, bojovnosťou a prekvapivo aj herným prehľadom strhli ostatné dievčatá. Opäť sa potvrdzuje, že vynikajúca atletická, gymnastická pripravenosť, skočnosť, dynamika pohybu sú základným predpokladom, aby dieťa mohlo dosiahnuť „základnú“ športovú úroveň v basketbale alebo inom kolektívnom športe. Obidve menované dievčatá sa venujú basketbalu „mesiac aj s cestou“ a s prehľadom sa zaradili do zostavy. Po dlhšej prestávke začala hrať aj Pipa a musím ju pochváliť. Hrala veľmi dobre a jej tréningové manko nebolo vôbec badateľné.

A opäť záverečná úvaha. Naša cesta je s najväčšou pravdepodobnosťou správna, len jej musíme pridať trochu dynamiky a bojovnosti.

 

Úpravy v Tabuľke a Najbližší Program

01.11.2008

 

Ukazuje sa, že naša stránka a teda aj naše výsledky sú celkom slušne sledované, čo ma veľmi teší. Úvodom sa ospravedlňujem za „nesprávne“ skrátené meno hráčky. Išlo len o potrebu zmestiť sa do stĺpčeka. Dúfam, že je to už OK. K reklamovaným pravopisným nedostatkom len toľko, že robím čo môžem, a keď sa chybička „vloudí“ vopred sa za ňu ospravedlňujem a už teraz sa hanbím. S otázkami typu „Prečo niektoré hráčky hrajú v každom zápase a niektoré nie ?“ alebo „Prečo práve tie hrajú v tom zápase a nie v inom ?“ odporúčam obrátiť sa na trénera. Určite dostanete vyčerpávajúcu odpoveď. Ja si myslím, že v tomto ohľade nie je trénerom čo vyčítať. Dievčatá dostávajú rovnaké množstvo času na palubovke, ba dokonca nastala paradoxná situácia, keď najlepšie hráčky majú odohratých menej zápasov ako ostatné. Ďalšou „výčitkou“, ktorú som dostal bolo, že je jednoduchšie nazbierať bodíky v ľahšom zápase a zvýšiť si priemer, ako odohrať ťažký zápas s jedným košom. Ano, je to na mieste, dosiahnutý priemer bodov na zápas je jedným z dôležitých ukazovateľov výkonnosti hráča a dosiahnuť čo najvyššiu hodnotu je pre dievčatá motivujúce. Treba hráčkam vysvetliť (a niekedy aj rodičom), že je množstvo iných možností ako pomôcť tímu napr. prihrávky, doskočené lopty, získané lopty a pod.. Tieto ukazovateľe budeme sledovať až neskôr, keď ich budeme môcť použiť na vyhodnotenie zápasov. Pre zobjektívnenie som si dovolil rozdeliť zápasy v tabuľke podľa sily súpera do troch úrovní, takže kto sa chce zorientovať, určite mu to postačí. Zvažoval som aj alternatívu použiť koeficienty, napr. bod dosiahnutý v zápase oranžovej úrovne by sa násobil 1,5 a bod zo zápasu červeného levelu x 2. Poslednou možnosťou je zrušenie vyhodnocovania, ale k tomu pristúpim len v krajnom prípade.

Nové farby v tabuľke nám jasnejšie ukázali, že v najbližšom období nás čaká niekoľko náročných a možno aj dôležitých zápasov. V súťaži 97 hráme proti Zvolenu a budeme s ním hrať v krátkom čase až päť krát, ak rátame aj Memoriál J. Janoština. Najzaujímavejším je však zápas s Ružomberkom 96, ktorý nás môže posunúť na Majstrovstvá Slovenska v ročníku 1996.

Záverom len stručne. K stránke: všetky konštruktívne pripomienky sú vítané,  k programu: každý víkend hráme a súperi sú nasledovní: Zvolen 97, Ružomberok 95, B. Bystrica 95, Zvolen 96, Zvolen 98, Ružomberok 96 a na turnaji Stará Turá a Abovia Košice.

 

Hrali Sme Štyri Zápasy

28.10.2008

 

V piatok naše „začiatočníčky“ hrali proti našim 98-mičkám, schuti si zabehali a vyhrali asi o 50. Veľkým pozitívom je, že Simonka sa opäť osmelila, nastúpila na jeden zápas a dala aj nejaké koše. V pondelok sme odohrali náš prvý dvojzápas proti 95-kám. Napriek veľkým obavám z dvojročného vekového rozdielu sme hrali vynikajúco a prehrali sme len o cca 30 – 40 bodov. Chýbala nám Jaja, ktorú bolia achilovky. Vyzdvihnúť musím naozaj dobrý výkon Lucky, ktorá hrala minimálne v prvej štvrťke úplne rovnocennú partiu so súperkami. Ešte zopár zápasov a bude opäť vo forme. V druhom zápase „zapla“ Domča a ukázala niekoľko dobrých prienikov. Nebyť zbytočnej ustráchanosti, mohol byť rozdiel v skóre ešte menší. Záverom len, že takéto zápasy musíme hrať čo najčastejšie. To je správna cesta vpred.

 

Máme Česť Usporiadať

Memoriál Jarolíma Janoština

18.10.2008

 

Tento rok sme sa podujali usporiadať Memoriál Jarolíma Janoština. Radi by sme položili základ novej tradície a organizovali turnaj každoročne. Veríme, že sa nám podarí zabezpečiť kvalitnú účasť a vynikajúcimi športovými výkonmi si uctiť pamiatku Jarolíma Janoština, dlhoročného basketbalového funkcionára, otca vynikajúcich slovenských basketbalových reprezentantiek Anky a Silvie a starého otca Tiny, ktorá je hráčkou nášho tímu.

 

V Handlovej Blízko Nuly

18.10.2008

 

S trochou „nadsázky“ sa dá povedať, že teplota v telocvični bola blízka nule a rovnako skóre súpera. Chýbali nám Domča a Soňa, no aj tak sme bez väčších problémov vyhrali. Ukazuje sa, že opäť nám chýbajú kvalitní súperi, čo sa nám môže neskôr vypomstiť. Bez zápasovej praxe nemáme šancu porovnávať sa s Košičankami, alebo St. Turou a čo je dôležitejšie nemôžeme ďalej basketbalovo rásť. Musíme sa poobzerať mimo nášho regiónu, nadviazať opäť spoluprácu s Turou, kde je novým trénerom Dobro Lupták, ktorý ešte do vlani trénoval u nás. Vhodným súperom by boli aj Maďarky, ktoré boli na turnaji vo Zvolene. Uvidíme, čo sa nám podarí dohodnúť. Ešte aby som nezabudol, v prvom zápase dala Lucka 16 bodov a v druhom Dena 17. Mimochodom, Lucka pravdepodobne urobila rekord v prihrávkach.

 

Vynikajúce Výkony Našich Nových Hráčok

12.10.2008

 

V Ružomberku sme hrali proti mladším mini a vynikajúce výkony podali Lucka Golianová a Sonička, ktorá bola aj kapitánkou. Popri skúsených hráčkach dostali šancu aj nové dievčatá. Svoj prvý zápas odohrala a prvé koše dala Simona Reptišová, ktorá má všetky predpoklady stať sa perfektnou hráčkou. Popri svojej výške je pohyblivá a fyzicky dobre pripravená. Keď bude poctivo trénovať, osmelí sa a naberie herné skúsenosti, bude oporou nášho tímu. Opäť zahrala skvele Maťka Okáľová, ktorej rýchlosť a obratnosť je perfektným predpokladom pre basketbal. Proste, radosť pozerať sa. Už sa tešíme, keď v basketbalových zručnostiach dobehne ostatné dievčatá.

 

Súťaž Mladších žiačok

3,10,2008

 

Dnes sa rozbehla aj súťaž mladších žiačok. Odohrali sme dva veľmi dobré a náročné zápasy proti našim 96-kám. Napriek viac ako 30 bodovej prehre musím vysloviť želanie, aby bolo takýchto zápasov čo najviac. Chýbali nám Golča, Dida, Tina, Janča a dlhodobo zranená Pipa, čo bolo na našej hre trochu poznať. Pozitívom je, že v tíme vládne veľmi dobrá tvorivá atmosféra a vidieť individuálne ale aj tímové pokroky. Lepšie ako štandardne zahrala Terka, ktorá sa zlepšuje od zápasu k zápasu. Do formy sa dostáva už aj Lucka a keď si dá pozor na zakončenie, bude to OK. Najbližšie hráme v sobotu v Ružomberku proti 98-kám.

Je doplnená tabuľka v sekcii SÚŤAŽ. Posunutím vpravo sa dostanete na body hráčok, ktoré sa budú na spodku tabuľky napočítavať za celú sezónu. Keďže nie všetky hráčky budú hrať vo všetkých zápasoch, bude uvedený aj priemer na zápas.

 

Prvé víťazstvá

29,9,2008

 

Cez víkend sme odohrali prvé kolo krajskej súťaže. S Ružomberkom 97 sme vyhrali vysoko 79:0 a 78:5. Podrobnejší prehľad strelkýň nájdete neskôr v sekcii súťaž, kde sa budú body napočítavať každej hráčke počas celej sezóny.

 

Zápasy

25.9.2008

 

V NEDEĽU 28. septembra 2008 o 10,00 hod, 11,30 hod hráme prvý súťažný zápas proti MBK Ružomberok 97. Stretneme sa v našej telocvični na ZŠ Okružná, ktorá je celkom pekne vynovená. Plastové okná ju presvetlili, no uvidíme v lete či nebudeme potrebovať rolety aby sme proti slnku niečo videli. V novom svetle vyzerá aj palubovka celkom fajn, keď sa umyje. Ešte chýba vymaľovať, prípadne sklenené dosky na košoch, svetelná tabuľa a môžeme sa uchádzať o usporiadanie Majstrovstiev Slovenska. Ďalší zápas bude v PIATOK 3. októbra o 15,30 hod, 17,00 hod s UMB BB 96 opäť na Okružnej.

 

Situácia v klube

14.9.2008

 

Náš klub je vďaka niektorým osobám pôsobiacim pri družstve žien v uplynulej sezóne v neistej situácii. Činnosť máme momentálne pozastavenú, družstvo žien neexistuje a vybudovaná mládežnícka základňa, ktorá je najväčšou a najúspešnejšou na Slovensku je stále na vážkach, či bude môcť hrať v novej sezóne. Veríme, že s podporou rodičov a najmä hlavného sponzora sa nám podarí udržať športovú úroveň prípravy dievčat a postupne opäť vybudovať seniorskú zložku nášho klubu.

V tejto situácii je vhodné nepoužívať názov a logo klubu Slávia a zatiaľ sa pre potreby nášho tímu vrátime k názvu BK UMB Banská Bystrica. Týmto navrhujem vymyslieť pre naše družstvo názov, logo, maskota nezávisle od názvu klubu. Všetky námety sú vítané, môžu to byť Žirafy, Kométy, Hviezdičky ako Kroměříž, alebo napríklad Sadské Vosi.

 

Turnaj vo Zvolene

14.9.2008

Skončili sme na 3. mieste

 

Cez víkend 12. – 14. septembra sme sa zúčastnili na turnaji vo Zvolene. Turnaj bol celkom dobre zorganizovaný a vhodne zapadol do našej prípravy. Odohrali sme šesť zápasov a zahrali si všetky hráčky a dievčatá. Nad naše sily boli družstvo Kroměříža a Budapešti. Najmä maďarky hrali veľmi slušne a dúfame, že sa s nimi ešte stretneme, prípadne sa nám podarí nadviazať spoluprácu. Za najlepšie hráčku nášho družstva bola vyhlásená JAJA, ale vynikajúco zahrala aj DENA a nesmieme zabudnúť na TINU, TERKU, GOLČU, LUCKU a DOMČU. Potešujúcou správou je, že naša forma má stúpajúcu tendenciu a hra pomaly dostáva fazónu. Verím, že budeme pokračovať v nastolenom trende, lebo priestor pre zlepšenie je stále k dispozícii.

 

Výsledky turnaja

 

Máme Nového Trenéra

Jún 2008

 

V našej trénerskej dvojici dochádza k zmene, keď v novej sezóne Katarínu Striešovú vystrieda Milo Michálik. Katka toho mala v uplynulej sezóne naozaj veľa. Trénovala prípravku, organizovala a trénovala družstvo 97 „B“ a podieľala sa aj na príprave nášho tímu. Od júna sa bude opäť venovať len prípravke na Ďumbierskej. Ďakujeme jej za obrovský prínos pre naše družstvo a prajeme veľa úspechov v trénerskej praxi, ale aj v súkromnom živote.

V osobe Mila Michálika sme získali obrovského basketbalového zanietenca, vynikajúceho hráča, odborníka a jedného z najperspektívnejších mladých trénerov na Slovensku. Z vlastnej skúsenosti, keď sme spolupracovali v basketbalových campoch, musím konštatovať, že bol medzi hráčmi a najmä medzi dievčatami „najobľúbenejším“ trénerom. Ako správny profesionál vedel túto svoju devízu pozitívne využiť v prospech basketbalu, keď vždy vytvoril vynikajúci tím ochotný tvrdo pracovať. Verím, že naše družstvo bude pre Mila výzvou a odovzdá dievčatám čo najviac z jeho basketbalových zručností.

 

Mgr. Miloslav Michálik

- tréner basketbalu (OŠG B. Bystrica), Tréner CON SBA

 

Trénerská kvalifikácia: II. trieda ( UMB BB, kombinácia Telesná výchova – Anglický jazyk ), Poslucháč FTVŠ (špecializácia basketbal I. trieda), Poslucháč „Medzinárodný trénerský certifikát“ FIBA Europe

Trénerská prax: Tréner a asistent trénera Extraligy mužov Istroenergo Levice, Tréner a asistent trénera Extraligy žien UMB Banská Bystrica, Tréner 1. ligy žien UMB Banská Bystrica, Asistent trénera reprezentačného tímu Slovenska U16, Tréner Kadetiek a Junioriek UMB Banská Bystrica (Osemročné športové gymnázium), Tréner basketbalových campov v B. Bystrici a Leviciach, Tréner prípravky UMB Banská Bystrica.

Iné súvisiace skúsenosti: Prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami a získal 3. miesto v 1. federálnej lige ČSSR Juniorov. Ako hráč pôsobil v Extralige mužov v drese ŠKP Banská Bystrica, Slovakofarma Pezinok a Istroenergo Levice. Stal sa 3 x majstrom Slovenska, 1 x bol tretí a 2 x získal Slovenský pohár. V roku 1998 sa umiestnil v ankete „Najlepší basketbalista Slovenska“ na 8. mieste. Na medzinárodnom poli reprezentoval Slovensko v kategórii do 22 rokov, neskôr bol po dobu 5 rokov rozohrávačom slovenskej mužskej reprezentácie. Na klubovej úrovni sa prebojoval do štvrťfinále európskej klubovej súťaže „Saporta cup“ a do osemfinále Korač cup-u.

Pár vlastných slov: Rozhodnutie hrať basketbal som urobil keď som mal 9 rokov a dnes, keď sa obzriem dozadu, vôbec to neľutujem. Basketbal ma na jednej strane veľa naučil, umožnil mi cestovať po svete, stretávať nových ľudí, a jeho prostredníctvom som získal mnoho vynikajúcich priateľov na celý život. Mal som česť hrať proti najlepším európskym hráčom a špičkovým klubovým, alebo reprezentačným výberom. Na druhej strane som obetoval veľkú časť svojho voľného času. Tvrdo som trénoval a môžem povedať, že poctivá práca sa mi oplatila. Teraz je už rada na vás, baby. Ak budete tvrdo trénovať a mať svoj cieľ, verím že to dokážete a budete mať určite veľa zážitkov a úspechov, ktoré vám už nikto nezoberie.

 

We Are The Champions

Máj 2008

 

Na Majstrovstvách Slovenskej republiky v Starej Turej sme zvíťazili a stali sme sa po prvý krát MAJSTROM SLOVENSKA. V priebehu turnaja sme predvádzali excelentné výkony, keď sme hladko zdolali Malacky, Viktoriu Košice a Zvolen. Prvou prekážkou bola Abovia Košice, s ktorou sme po polčase prehrávali o 7 bodov. Potom prišiel zdrvujúci nápor prvej päťky, Pridali sa aj ostatné dievčatá a hladko sme vyhrali. Vo finále sme sa stretli v boji o titul so Starou Turou. Po polčase bolo 30:30, avšak po uragáne v tretej štvrtine sme viedli o 17 bodov. V poslednej časti sme zabojovali, náskok udržali a súperovi nedali šancu na vážnejší odpor. 

 

1. Slávia B. Bystrica, 2. MBK Stará Turá, 3. Abovia Košice, 4. Viktoria Košice, 5. Strojár Malacky, 6. BK Zvolen

 

ALL STAR: Lucia Striešová, Michaela Izáková,

TOP STRELEC: Lucia Striešová (119 bodov),

TOP STRELEC TH: Lucia Striešová (34/23),

Projekt SBA „YOU ARE THE FUTURE“: Lucia Striešová

 

Úspešná mládežnícka sezóna UMB

Máj 2008

 

V uplynulej sezóne sme žali úspechy ako na „bežiacom páse“. Majsterkami Slovenska sa stali KADETKY Tibora Vasiľka a naše dievčatá t,j. MLADŠIE MINI pod vedením Andrei Izákovej a Kataríny Striešovej. Striebro vybojovali ŽIAČKY s Martinom Krnáčom a STARŠIE MINI pod taktovkou Ľubomíra Sklienku. MLADŠIE ŽIAČKY a Dobro Lupták sa umiestnili na štvrtom mieste.

Tímové úspechy, množstvo hráčok v ALL STARS výberoch, ako aj ďalšie individuálne úspechy dievčat sú ovocím vynikajúcej dlhoročnej práce mládežníckej zložky klubu. Naša vďaka patrí najmä hlavnému sponzorovi mládeže, ale aj ďalším podporovateľom klubu, trénerom, rodičom a všetkým, ktorí sa zaujímajú o našu prácu a fandia nám.

 

ARCHÍV

Nejasná situácia v súťaži 1998

21.2.2009

Nerád robím reklamu, ale v poslednom čase sa rozvírila zaujímavá diskusia v návštevnej knihe stránky Zvolena týkajúca sa štartu hráčok ročníka 1998 v regulérnych oblastných súťažiach. Otvoril som si niekoľko dokumentov, napr. „Vyhlásenie súťaží“, kde je napísané menovite, ktoré družstvo v ktorej súťaži štartuje, potom som pozrel do „Hracieho poriadku“ a „Licenčného poriadku“, ktoré hovoria o podmienkach za akých môže štartovať klub, družstvo, hráčka v súťažiach riadených SBA a jej zložkami. Potom som brnkol „kamarátovi na telefón“ na SBA a mám v tom úplne jasno. Situácia a jej riešenie je z pohľadu basketbalovej legislatívy jednoznačná bez akéhokoľvek dokazovania. Nášho ročníku sa to nijako netýka, takže nie je dôvod nikomu držať stranu. Situácia sa však môže radikálne zmeniť a ak pôjde o záujmy klubu, najmä finančné, tak vstúpime do deja.